Roko Ty – Czyli jeśli my możemy, to Ty również…

Roko smoko
To zacznijmy może od małego wyjaśnienia zamysłu tego posta.
Wielu z Was, którzy pisali ze mną, wiedzą iż namawiałam Was wielokrotnie do aktywności i tworzenia, co robię z resztą po dziś dzień. Niekiedy słyszę argumenty iż nie macie dostępu do profesjonalnych programów graficznych, czy nie wiecie jak coś zrobić gdy już siądzie się do tego Painta… ( Tak, to inside-joke czytaj żart odnoszący się do Painta jako programu graficznego używanego  prędzej czy później przez każdego pomimo zastraszająco małej możliwości manewru i edycji w programie). O ile z wiedzą co i jak robić Wam nie pomogę ( choć jestem w stanie podać linki do poradników, które mnie bardzo pomagają) , jako iż każdy program ma tu swoje opcje i choć są one podobne tak różnią się wykonaniem od innych programów, tak z samą możliwością dostępu, już mogę Wam pomóc…

Ostatnio, eksperymentowałam nieco z tym co i jak można robić, jednak nie używając Corela (programu, którego ja używam) a czym go zastąpić, oraz co się przyda a co nie.
Oczywiście dla większości opcje takie jak wektoryzacja czy efekty cieniowania wewnętrznego czy zewnętrznego, mało mówią i nie są potrzebnymi, zwłaszcza dla osób, które zaczynają swoją przygodę z grafiką, nawet tą podstawową. Dziś można zapisać się na kursy różnego rodzaju, można obejrzeć niezliczoną ilość poradników na platformach takich jak YouTube, jednak sama po sobie wiem, iż oglądanie to jedno, a samodzielna praca nad tym to już drugie i często to już zupełnie inna bajka.

Przez ostatnie kilka dni przekopywałam internet, w poszukiwaniu rozwiązania, jak najprostszego i jak najwygodniejszego, rozwiązania, które nie wymaga rejestracji, kupna licencji, instalacji, czy bawienia się w profesjonalistów. Szukałam jednak takiego rozwiązania, które będzie nie tylko dobrym startem, ale i dobrą alternatywą dla każdego, kto nie chce bawić się w informatyka by móc skorzystać z danego programu czy pobawić się, tak w wolnym czasie, z czasem wypracowując swój styl i swoją nową pasję.
I po tych kilku dniach myślę że dla każdego coś tu znalazłam.

1. Canva – internetowe narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych powstałe w 2012 r. Witryna zawiera bibliotekę, w której zostają udostępniane obrazy, grafiki i fonty (czcionki). Program online posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne.
* Animacja, którą widzicie na początku tego posta powstała właśnie w Canv’ie.
Link do Strony – https://www.canva.com/

2. PhotoPea – to internetowy edytor grafiki rastrowej i wektorowej służący do edycji obrazów, tworzenia ilustracji, projektowania stron internetowych lub konwersji różnych formatów obrazów.  Sam interfejs jest łudząco podobny do interfejsu PhotoShop’a oraz ma wbudowane możliwości różnych formatów, w tym projektowanie dodatków i styli stron internetowych z wykorzystaniem CSS.
* Grafika poniżej, została wykonana właśnie za pośrednictwem tego edytora. Nie jest to moje najlepsze dzieło, zwłaszcza iż sam interfejs dość mocno różni się od tego, który znam, nie mniej przy odpowiednim czasie spędzonym w tym edytorze, nauczeniu się interfejsu, wątpię by różnica pomiędzy grafiką przygotowaną w Corelu, a grafiką przygotowaną w tym edytorze, była duża, czy nawet zauważalna.
Opcje, które traktowałam jako priorytetowe : Możliwość usunięcia tła z grafiki, możliwość zmiany i edycji tła, możliwość zabawy perspektywą, możliwość pracy na warstwach, możliwość cieniowania i efektów graficznych typu rozmycia lub winiety , możliwość pracy z i na czcionkach.
Link do Strony – https://www.photopea.com/

Przeróbka 4 - Final

3. Dokumenty Google – Dla początkujących lub ciekawych pisarzy, chcących swoje prace zachować lub z łatwością edytować polecam Dokumenty Google (wymagane jest tu konto Google na Gmail’u – Choć myślę że każde z Was już takie posiada) zarówno dostępnego w wersji Online jak i w wersji offline.  Narzędzie samo w sobie różni się jedynie w detalach od Word’a, dając praktycznie tą samą możliwość pracy w interfejsie a duża ilość szablonów jedynie zwiększa potencjalne użycie. Gotowy dokument można zapisać w wielu formatach : PDF, DOCX, HTML, ZIP, a również (czego nie wiedziałam do momentu przygotowania tego posta) gotowy dokument można opublikować w formacie ebooka (epub). Synchronizacja zmiany w dokumencie następuje z każdym dodanym znakiem, co oznacza że każda dodana litera, cyfra, symbol czy znak interpunkcyjny powoduje zapisanie zmiany.
Link do Strony – https://www.google.pl/intl/pl/docs/about/

Wymieniać można by było jeszcze inne strony, czy to do produkcji dźwięku, edycji wideo, tworzenia czcionek, środowisk 3D, rysunków technicznych, schematów technicznych, bibliotek programowania, szkicowników i założę się że każdej formy aktywności jaką można robić. Jeśli chcesz, tak możesz samodzielnie poszukać takich stron, już nieco pod własne preferencje, a czasem wystarczy Wujka Googla zapytać o stronę do edycji (tu wpisz swoje preferencje). I gotowe, setki wyników, czekających na sprawdzenie. Nic tylko się tym bawić.

Wracając jednak na początek, do celu tego posta, jak i samego tytułu tego posta. Roko Ty, to nie jakiś tam kolejny slogan, wymyślony tylko po to by zachęcić Cię do rejestracji czy współpracy z nami jako Grupą Roko Smoko ( choć dla każdego jesteśmy otwarci i z chęcią pomożemy). Roko Ty, to myślę że określenie, które choć tak nam bliskie osobom związanym z tym projektem, tak odnosi się do każdego, mówiąc iż niezależnie od tego do czego masz dostęp, na co pozwala Ci budżet, co chcesz robić oraz czego chcesz się nauczyć, tak skoro my mogliśmy tak i Ty możesz.

Dziś założenie strony internetowej, bloga, kanału czy profilu w social mediach jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, czy to dzięki darmowym kreatorom, czy też gotowym szablonom czy też interfejsom, tak intuicyjnym iż trudno jest się w nich zgubić.
Ktoś powie ,, Tylko po co to robić, skoro nie będę najlepszym/szą a wielu robi to lepiej ode mnie?”
I tu jasne, oczekiwanie że pierwsze razy, będą najlepszymi, lub poziom wykonania będzie porównywalny do profesjonalnych twórców, jest troszkę błędne. Tu nie chodzi o to by być najlepszym/szą na świecie czy w Polsce, tu nie chodzi nawet by osiągać jakiś konkretny poziom wykonania czy stawać się konkurencyjną stroną na rynku. Nie.
Tu chodzi o to byś to TY, robiąc coś dla innych, dając i dzieląc się sobą czuł/a się z tym co robisz dobrze. Tu chodzi o to by społeczność dzięki Tobie nie była tylko zbiorem kont na forach, które w każdym momencie mogą się zamknąć i usunąć, a miała swoją kulturę, swoją własną formę sztuki i swoich własnych małych artystów. Tu chodzi o to, byś poprzez taką aktywność to Ty, się rozwijał/a i osiągał/a nowe szczyty, tu jedynie próbując, bawiąc się formatem i możliwościami.

Kiedyś przeczytałam taki cytat iż nie każdy powinien napisać książkę czy zostać malarzem, i choć po części zgadzam się z tym cytatem, tak to przysłowie nic nie mówiło o osobach dorosłych noszących pieluszki, bawieniu się formą opowiadania, wierszykami, czy robieniem czegoś od tak, dla zabawy…

Jeśli zgadzasz się ze mną, tak bawmy się razem, w tej wielkiej piaskownicy gdzie każdy ma tyle piasku, ile tylko potrzebuje, jeśli się ze mną nie zgadzasz, no cóż, nie mogę
a nawet nie chcę Cię do niczego zmusić, ale zastanów się proszę, czy chcesz by społeczność ABDL była taka jaka jest i jaką była przed laty, czy chcesz by się rozwijała i by miała swoje miejsce w internecie?


Oryginał Grafiki 

PS. Żadna ze stron podanych w poście nie zapłaciła mi aby ją reklamować czy Wam przedstawiać. Podlinkowanie to jest moją inicjatywą, całkowicie bez profitową.  – To tak gdyby ktoś mi zarzucał tu współpracę czy nachalne reklamowanie.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.